Konsolidace půjček

jak zkonsolidovat půjčky

Konec fixace hypotéky

Někdo se na něj těší, někdo se ho bojí, ale konec fixace hypotéky vždy představuje kritické období při splácení hypotéky, ať už v dobrém, nebo špatném slova smyslu.

Fixace

Nejprve k samotné fixaci. Tu si volí klient banky, nebo nebankovní společnosti při sjednávání hypotéky. Použijme modelový příklad – hypotéka na 20 let, u které je možné si zvolit fixaci na 1, 3, 5, 10, 15 i 20 let. Důležité je, že délka fixace výrazně ovlivňuje výši úroku. A to hned z několika důvodů – krátkodobá fixace na jeden rok umožňuje klientům předčasně hypotéku splatit už po roce, což by pro banku znamenalo, že nebude dál získávat peníze za úroky a kvůli provizím a dalším nákladům by místo zisku přišla ztráta – toto riziko je kompenzováno vyšším úrokem. Fixace na 3-5 let je standardní a nejvíce zvýhodňovaná – má tak nejnižší úrok. Banky i klient mají svou porci jistoty, ale předčasné splacení hypotéky (třeba formou refinancování) se klientům o něco vzdálí. Dlouhodobá fixace na 10 a více let je pak také poměrně drahá – banky musejí nastavit vyšší úrok, aby se vyhnuli velké ztrátě v budoucnosti. Opět uvedeme smyšlený příklad:

-          Běžný úrok při 5leté fixaci je 4 %, který odpovídá současné situaci na trhu

-          Banka ale nastaví úrok při 10leté fixaci na 6,5 %, protože se obává, že za 5 let může být běžný úrok vyšší, než 4 %

I klient však na dlouhodobé fixaci může za jistých podmínek ušetřit. Ztrácí však možnost bezplatného předčasného splacení hypotéky a možnost získat nižší úrok.

Konec fixace hypotéky

Když nastává konec fixace hypotéky, máte několik možností. Můžete si sjednat novou fixaci za nový úrok, který odpovídá současné situaci na trhu a politice banky/nebankovní společnosti. Můžete se ale porozhlédnout i u konkurence, kde třeba najdete výhodnější úrok – právě konec fixace hypotéky je obdobím, kdy je možné provést její refinancování od jiné instituce. Výhodou je, že hypotéku sjednáváte úplně nanovo, tudíž si můžete prodloužit/zkrátit splatnost podle své finanční, pracovní a osobní situace.

Můžete ale také splatit jen část hypotéky z našetřených peněz a dál splácet jen zbytek, čímž si můžete snížit měsíční splátky.Štítky: , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář