Konsolidace půjček

jak zkonsolidovat půjčky

Refinancování hypotéky

Hypotéka je běh na dlouhou trať, který má své výrazné milníky. Těmi jsou konce fixační doby, při kterých se s jinak neměnnou hypotékou dají dělat divy. Fixace je z pohledu případného refinancování hypotéky zcela klíčová.

Vyberte si tu správnou délku fixace

Volba délky fixace je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které musíte ohledně hypotéky učinit. Fixace znamená, že po sjednanou dobu máte neměnný úrok na úvěr. Pokud si zvolíte příliš krátkou, nebo naopak příliš dlouhou dobu fixace, budete platit vyšší úroky, než když si vyberete tradiční dobu fixace, která činí 5 let.

Zvolíte-li si délku fixace 5 let, máte jistotu, že budete 5 let splácet stejné částky. A také víte, že 5 let s hypotékou ani nehnete. Žádné mimořádné splátky (leda s velkým poplatkem), žádné refinancování hypotéky, nic.

Když si zvolíte krátkou fixaci, třeba roční, budete mít každý rok starosti s obnovováním fixace a zaplatíte víc na úrocích, ale budete moci takřka kdykoliv s hypotékou manipulovat.

Proč se zajímat o refinancování hypotéky?

Díky refinancování máte možnost zvolit si výhodnější nabídku, když vám vaše banka nabízí příliš vysoký úrok. Je to vlastně hlavně pojistka – kdybyste po celých 15, 20, i 30 let byli odkázáni na jednu jedinou banku, mohla by si s vámi po skončení fixačního období dělat, co by chtěla, a nikdo by si nedovolil si vzít hypotéku, která by nebyla fixována po celou dobu splácení.

Naštěstí refinancování hypotéky existuje a hypotečnímu trhu prospívá. Můžete si tak vybrat služby jiné banky, ale i měnit délku splatnosti a podobně. Rozhodně se vyplatí už pár měsíců před koncem fixace zjišťovat, co vám může nabídnout vaše banka a co konkurence. Nenechávejte to na konec fixace, to už je zpravidla pozdě něco konstruktivně řešit. Nenechte vaši banku, aby si myslela, že vás má předplacené na celou dobu trvání hypotéky.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář